W 1935 roku Radom został włączony do Centralnego Okręgu Przemysłowego koncentrującego produkcję wojskową. Jednak budowę radomskiej Fabryki Broni rozpoczęto wiele lat wcześniej, bo w 1922 roku, a jej rozbudowa trwała aż do wybuchu drugiej wojny światowej.
Produkowano w niej bagnety, karabiny „Mauser”, pistolety „Vis” i rewolwery „Nagant”, a także broń myśliwską, obrabiarki oraz rowery, które eksportowane były miedzy innymi do Chin, Indii, Palestyny czy Brazylii.

W 1930 roku w Fabryce Broni zatrudnionych było około 2700 osób.

W czasie drugiej wojny światowej produkcja obejmowała wyłącznie broń.
14 października 1942 roku na terenie fabryki okupanci hitlerowscy dokonali egzekucji na robotnikach wynoszących z zakładu broń dla partyzantów. Powieszono wówczas kilkanaście osób. Zdarzenie to upamiętnia pamiątkowa tablica umieszczona na terenie zakładu.

W 1945 roku wycofujący się naziści doszczętnie ogołocili fabrykę z maszyn oraz innych sprzętów.  W związku z tym produkcja na nowo ruszyła dopiero w 1947 roku, a obejmowała broń, rowery, maszyny do pisania, części maszyn produkcyjnych, maszyny do szycia, zamki zatrzaskowe do drzwi, piasty rowerowe, narzędzia warsztatowe.

W latach sześćdziesiątych Zakłady Metalowe im. gen. Waltera zostały rozbudowane o nowe hale fabryczne, które ulokowano w dzielnicy Gołębiów.

W latach siedemdziesiątych unowocześniono zakład i rozszerzono produkcję o narzędzia skrawające do obróbki metali, elementy pneumatyki napędowej i sterującej dla potrzeb procesów wytwórczych.

W tamtym okresie Zakłady Metalowe dawały zatrudnienie 11-12 tysięcy pracowników, a także dysponowały własną szkołą zawodową, a także były patronem Robotniczego Klubu Sportowego „Broń”.

Po upadku PRL zakład bezustannie podupadał, obecnie można by rzec, że po latach świetności pozostały tylko wspomnienia, a teren fabryki został rozparcelowany. Znajdują się na tym obszarze m. in. warsztaty samochodowe, sklepy, salon meblowy, dyskoteki, w biurowcu Zakładów Metalowych swoją siedzibę ma kilka różnych instytucji (biura ubezpieczeniowe itp.). 

Jak głosi plotka w czasie Zimnej Wojny w teren radomskich Zakładów Metalowych wycelowane były rakiety NATO oraz amerykańskie wyposażone w głowice atomowe. Coś musiało w tej plotce być prawdy skoro zakład dysponował dobrze rozwiniętą siecią bunkrów i schronów. Obecnie w Radomiu funkcjonuje na nowo uruchomiona i zbudowana od podstaw Fabryka Broni, ale to już opowieść na inną okazję.